دوره MBA | مدرک MBA

MBA ( ام بی ای ) در لغت مخفف عبارت Master of Business Administration به معنای مدیریت حرفه ای کسب و کار است ، که در مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی دوره ای تحت نظر وزارت علوم و همسطح مقطع کارشناسی ارشد می باشد .

معنی کلمه MBA چیست؟

معنای کلمه mba

همانطور که گفته شد MBA یا ام بی ای مخفف شده عبارت Master of Business Administration است که در ابتدای کار معنی این عبارت را کامل توضیح خواهم داد.

معنی کلمه mba

در تصویر بالا میبینید که business administration به معنای مدیریت کسب و کار است.

و در این تصویر نیز متوجه خواهید شد که master در فارسی به معنای استاد است و استاد بودن معنای حرفه ای و ارشد بودن را میرساند.

پس عبارت Master of Business Administration در لغت به معنای مدیریت حرفه ای کسب و کار یا مدیریت ارشد کسب و کار است و حروف ابتدای هر کلمه برداشته شده و به اختصار به آن MBA  گفته میشود که برخی آنرا ام بی ای نیز مینویسند.

و دوره MBA همان دوره حرفه ای مدیریت کسب و کار و مدرک MBA همان مدرک حرفه ای مدیریت کسب و کار است که برخی آنرا همسطح کارشناسی ارشد میدانند.

تاریخچه رشته MBA

تاریخچه مدرک mba

خب شما هم حتما به این موضوع که چگونه رشته MBA بوجود آمده؟ یا چگونه دوره های MBA گسترش پیدا کردند؟ فکر کردید !

تاریخچه MBA خارج از کشور

بصورت خلاصه میتوانید تاریخچه شروع رشته مدیریت کسب و کار ، گسترش و رسمیت آن در خارج از کشور را در اینفوگرافیک زیر ببینید. 

اینفوگرافیک تاریخچه mba

تاریخچه MBA در ایران

اگر به اینفوگرافیک بالا توجه کرده باشید میبینید که شروع رشته و دوره های مدیریت کسب و کار حدودا از 200 سال پیش است و تقریبا در حال نزدیک شدن به 100 سالگی رشته MBA هستیم.

MBA در دهه های 60 و 70 میلادی گسترش بسیار زیادی داشت و در دهه 70 میلادی موسسه ICMS با همکاری دانشگاه هاروارد اولین مدرسه کسب و کار را در ایران نیز تاسیس کردند اما پس از 2 سال جذب دانشجو به دلیل وقوع انقلاب و  به روی کار آمدن جمهوری اسلامی دانشگاه هاروارد ارتباطش را با ایران قطع کرد و این مدرسه کسب و کار هم تعطیل شد.

به دلیل نیاز مبرم و جدی کشور به فارغ التحصیلان MBA دانشگاه صنعتی شریف در سال 1380 اقدام به پایه ریزی و شروع دوباره رشته MBA کرد و دانشگاه و مراکز بسیار دیگر نیز با کپی برداری از دوره های این دانشگاه هم اکنون در حال برگزاری دوره های MBA هستند.

ما نیز در مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی با همکاری موسسه آموزش عالی آزاد گسترش مدیریت تهران در این رشته پرطرفدار بصورت حضوری و غیرحضوری دانشجو میپذیریم.

لازم به ذکر است این رشته در دانشگاه صنعتی شریف ابتدا برای فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی بود . اما اکنون برای تمامی حوزه های کسب و کار پایه ریزی شده و در جال برگزاری است.

تفاوت MBA و کارشناسی ارشد

تفاوت MBA با کارشناسی ارشد

بطور خلاصه اگر بخواهیم به این موضوع بپردازیم کسانیکه که به تحصیل برای فوق لیسانس مدیریت می پردازند، دانشجویانی هستند که لیسانس یا همان کارشناسی مدیریت دارند و می خواهند درجات علمی را بطور معمول در دانشگاه طی کرده و پس از فوق لیسانس، احتمالا دکتری هم بگیرند و بتوانند در زمینه های پژوهشی و آکادمیک کار کنند و مدرک 100 درصد قابل پذیرش ارگان ها ، نهاد ها و سازمان ها برای اراِه در اختیار داشته باشند.

اما افرادی که MBA می خوانند و دوره های ام بی ای را میگذرانند جوانان کارآفرینان یا صاحبان کسب و کارها هستند که برای بالا بردن مهارت های کاربردی در زمینه مدیریت کسب و کار به تحصیل این رشته و این دوره روی می آورند.

و یا افرادی هستند که علاوه بر افزایش مهارت ها و توانایی ها در زمان فشرده تر نیاز به مدرک MBA هم دارند و ممکن است این مدرک در شغل آنها برای افزایش حقوق و مزایا کاربردی باشد و نهاد و ارگانی که در آن مشغول به کار هستند این مدرک را بپذیرد.

در ایران برخی مراکز و موسسات و آموزشگاه‌ های بازرگانی و حتی دانشگاهها دوره و گواهینامه هایی را تحت این عنوان و به نام دوره های کوتاه مدت مدیریت حرفه ای کسب و کار (MBA) در دوره های آموزشی تمام وقت، پاره وقت یا از راه دور و غیرحضوری ارائه می کنند.

بازار کار و درآمد MBA

بازار کار مدرک mba

دغدغه هر دانشجویی در هر رشته و گرایشی بازار کار آن رشته است ، رشته MBA نیز در کشور های مختلف بازار کار متفاوتی دارد که معمولا در کشور های توسعه یافته این بازار کار به مراتب بهتر از کشور های رده پایینتر و با اقتصاد قدیمی تر است.

بازار کار MBA خارج از کشور

گذراندن دوره‌های MBA دریچه‌هایی نو را در دنیای کسب و کار به رویتان باز میکند !

رشته MBA و دوره های زیر مجموعه آن در کشور های اروپایی و آمریکای شمالی جزو پرطرفدار ترین رشته های دانشگاهی هستند آن هم به دلیل درآمد نسبتا بالای این رشته در برخی حوزه های کسب و کار است.

در سال 2014 تا 2016 با نظرسنجی از یک جامعه آماری متشکل از فارغ التحصیلان رشته MBA در کشور های آلمان ، امریکا ، کانادا ، انگلیس و چند کشور دیگر اروپایی ، میانگین درامد افراد فارغ التحصیل رشته MBA حدودا  150000 دلار در سال اعلام شد.

رقم اعلام شده جزو درآمد متوسط به بالا در کشور های آمریکا و اروپایی میباشد و همین یکی از 10 ها علل گرایش دانشجویان به رشته MBA میباشد .

همچنین مدرک MBA مدیریت ارشد کسب و کار در کشور های اروپایی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است .

بازار کار و درآمد MBA در ایران

همانطور که گفته شد دوره MBA و پذیرش مدرک MBA قدمتی 20 ساله در ایران دارد و امروزه به دلیل نیاز بسیار بالای کشور به مدیران ارشد و با قدرت مدیریت بالا ، تقاضای شرکت در دوره های MBA نیز نسبت به اواسط دهه 90 به شدت افزایش یافته و شاهد جذب بسیار بالای فارغ التحصیلان و دارندگان مدرک MBA هستیم.

این رشته در ایران هنوز جای پیشرفت بسیار بیشتری را دارد لذا هر کشوری برای پیشرفت ، نیاز مبرم به مدیران آزموده و قدرتمند دارد که رشته MBA همان کارخانه ساخت مدیران ارشد و کاربلد است.

متاسفانه فعلا در ایران به نسبت کشور های اروپایی و امریکایی توجه کمتری به این رشته میشود و فارغ التحصیلان این رشته در سال 99 درامد متغیر بین 7 تا 15 میلیون تومان دارند ، لازم به ذکر است که با گذراندن دوره های MBA توانایی کارآفرینی بسیار بالایی آموخت که با بکار گیری آن قطعا درآمد هایی چندین برابر میانگین خواهید داشت.

همچنین کسانی که به کار در ادارات و سازمان ها مشغولند با گذراندن این دوره و ارائه مدرک MBA پایان دوره به ادارجات و سازمان ها شامل مزایا و افزایش حقوق خواهند شد ، در پیوست ذکر میشود که تمام ادارجات و سازمان ها مدرک MBA را پذیرش نمیکنند و بعضا این دوره ضروری و مهم را قبول ندارند.

MBA مناسب چه کسانی است؟

مدرک MBA مناسب من است ؟

ببخشید من تو دوره MBA شرکت کنم برای کارم مفیده؟ مدرک MBA به دردم میخوره؟ دوره MBA شرکت کنم یا یک رشته دیگرو ادامه بدم؟ شغلم یچیز دیگس مدرک MBA رو قبول میکنن؟

روزی چندین نفر با مشاوران ما تماس میگیرند و در مکالمات ضبط شده آنها حتما یک یا چند سوال از این سوالات شنیده میشود !

اهداف دوره MBA

دوره MBA و مدرک MBA از ابتدای کار برای اهداف مهمی روی کار آمدند از جمله این اهداف پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام وظیفه نمایند:

 • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان یا یکی از زیر مجموعه‌های آن
 • ایجاد تحول در یک بخش تخصصی سازمان
 • طراحی، هدایت و رهبری تحول در کل سازمان پس از کسب تجارب عملی در مدیریت
 • کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید در درون سازمان یا ایجاد سازمان‌های جدید
 • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران سازمان‌ها

پس هرکدام از موارد بالا اگر نیاز شما باشند دوره MBA و گواهینامه پایان دوره آن پاسخگوی خوبی برای نیاز شماست. 

همچنین پیشنهاد میشود حتما برای گرفتن پاسخ خود با مشاوران ما تماس بگیرید قطعا شرایط همه یکسان نیست و ممکن است این دوره و مدرک MBA آن برای شما مفید و کاربردی باشد.

مدرک MBA

خرید مدرک MBA

مدرک MBA ، مدرک ام بی ای ، یا همان گواهینامه پایان دوره mba ، چیزی که حتما امروزه بسیار بیشتر از قبل دیدید و شنیدید !

هر دوره ای با هر عنوان پس از برگزاری قطعا گواهینامه پایان دوره ای برای اینکه شما به دیگران اثبات کنید این دوره را گذراندید و محتوای ارائه شده در دوره را میتوانید به کار بگیرید و ارائه دهید ، برایتان در نظر گرفته است. در غیر اینصورت آن دوره کاملا تجربی خواهد بود و شما در صورت نیاز نمیتوانید این موضوع را اثبات کنید که دانشجوی آن دوره بودید و مسلط به محتوای دوره هستید.

گواهینامه MBA سندی از نوع Degree میباشد که بعد از گذراندن دوره mba به شما تعلق خواهد گرفت.

بسیاری از افراد دوره MBA را برای رشد و ارتقای مهارت مدیریتی خود برای بهبود کسب و کار و سازمان ها انتخاب میکنند اما برخی افراد دوره های MBA را صرفا برای گواهینامه پایان دوره آن میگذرانند زیرا ممکن است در حقوق و مزایای آنها تاثیر مثبت داشته باشد .

بطور کلی مدرک mba یا ام بی ای در ایران یا از طریق وزارت علوم صادر میشود و یا از طریق موسسات آموزش عالی و بدون مهر وزارت علوم ، که قطعا دوره های MBA مورد تایید وزارت علوم از ارزش بسیار بالاتری برخوردار هستند. دوره های MBA قالبا بصورت 250 ساعته ، 400 ساعته یا 700 ساعته برگزار میشوند و هرچقدر تعداد ساعات دوره بیشتر باشد ارزش دوره و مدرک آن بیشتر خواهد بود.

ویژگی های یک گواهینامه معتبر 

اما بطور کلی ویژگی های یک گواهینامه معتبر MBA چیست ؟ برخی عناوین و امتیازات موجب میشود که گواهینامه MBA شما نزد سازمان ها و ادارات از ارزش بیشتری برخوردار باشد.

تاییدیه وزارت علوم

همانطور که بالاتر گفته شد مدرک دارای مهر و هولوگرام وزارت علوم از ارزش بسیار بالاتری نسبت به مهر و امضای موسسات دیگر برخوردار است.

ترجمه رسمی

مدارک MBA قالبا امکان ترجمه رسمی دارند اما برخی نیز این امکان را ندارند و شما باید این مورد را حتما قبل ثبت نام در دوره چک کنید.

مهر قوه قضائیه و وزارت امور خارجه

مدرک پایان دوره MBA که توسط ما ثبت نام میشود دارای مهر قوه قضاییه و وزارت امور خارجه است .

قابل استعلام

اگر گواهینامه MBA که دارید و یا میخواهید در دوره مربوطه آن ثبت نام کنید قابل استعلام از سایت رسمی وزارت علوم نباشد عملا از ارزش زیادی برخوردار نیست .

خرید مدرک MBA

خرید مدرک MBA

همانطور که در تصویر بالا میبینید تعداد جستجوی اینترنتی ( خرید مدرک MBA ) بسیار بالا رفته و این تنها به دلیل این است که امروزه ارزش دوره MBA و گواهینامه پایان دوره آن بسیار بیشتر از چند سال گذشته است.

همچنین در برخی سازمان ها و ادارجات صرفا در اختیار داشتن مدرک MBA به عنوان رزومه و دوره های گذرانده شده ، باعث ارتقای شغلی کارمندان میشود و یا این مدرک میتواند در مهاجرت تحصیلی کمک کننده باشد.

اما لازم به ذکر است که خرید مدرک MBA قابل استعلام وزارت علوم چیزی امکان ناپذیر است و متقاضیان باید حتما باید این دوره را ابتدا بگذرانند ، آزمون پایان دوره بدهند ، و سپس میتوانند با نمره قبولی این مدرک را دریافت کنند.

البته برخی شرایط بوجود آمده ، مانند امکان گذراندن غیرحضوری ، امکان فشرده سازی دوره و شرکت در دوره کوتاه مدت MBA ، برای عزیزانی که نیاز فوری به مدرک MBA دارند و یا نمیتوانند بصورت حضوری شرکت کنند. بسیار کمک کننده خواهد بود.

ناگفته نماند که برخی موسسات و مراکز بدون آزمون این مدارک را صادر میکنند که اغلب بدون استعلام وزارت علوم میباشد و شما متقاضیان عزیز باید نسبت به این موضوع با آگاهی کامل اقدام کنید.

مزایای ثبت نام دوره از طریق ما

دوره های MBA ( ام بی ای ) که توسط مرکز بین المللی دوره های مدیریتی و مهارتی برگزار میشود تحت نظر وزارت علوم هستند و مدرک MBA وزارت علوم نیز برای پایان دوره به شما ارائه خواهد شد و تمام ویژگی های ذکر شده در بالا را دارد.

دوره هایی که متقاضیان از طریق ما شرکت میکنند 700 ساعته است و این موضوع در مدرک MBA پایان دوره آن نیز ثبت خواهد شد .

همچنین شما میتوانید بصورت حضوری و غیر حضوری نیز در این دوره ها شرکت کنید و ناگفته نماند که شرایط فشرده سازی نیز برای شرکت غیرحضوری وجود دارد و ما این شرایط را صرفا به درخواست زیاد متقاضیان عزیز بوجود آورده ایم.

درضمن در برخی موارد شرایط بسیار ویژه برای پرداخت شهریه بصورت قسطی وجود دارد !

لطفا برای کسب اطلاعات بروز و بیشتر تماس بگیرید.

گرایش های مختلف MBA

گرایش های دوره مدیریت ارشد کسب و کار

دوره های MBA از ابتدا برای افزایش مهارت های فردی و جمعی مدیران کسب و کار ها ، سازمان ها و نهاد و ارگان های مختلف و در راستای پیشرفت کشور ها به روی کار آمد از این رو در طول زمان برای تمامی اصناف و کسب و کار ها این دوره ها طراحی و پایه ریزی شد و در حال برگزاری است .

ما با همکاری موسسات آموزش عالی آزاد معتبر در گرایش های زیر بصورت غیرحضوری و حضوری دانشجو میپذیریم  .

4.9/5 - (7 امتیاز)

دسترسی سریع عناوین

مشاوره رایگان
مشاوره دوره mba

به مشاوره نیاز دارید؟

تماس بگیرید یا فرم تماس را پر کنید.

مشاوره رایگان

این فیلد برای هدف اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

6 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • واقعا خرید مدرک ام بی ای، امکان پذیره؟
  آخه خرید مدرک mba مگه غیرقانونی نیستش؟
  یعنی جعل مدرک میکنن؟

  • سلام.
   خیر چیزی به عنوان خرید مدرک ام بی ای امکان پذیر نیست.
   همانطور که گفته شد شما نمیتونید بدون ثبت نام و… مدرک mba دریافت کنید.
   این دوره ها بیشتر به دلیل بار علمی و مهارتی که دارن مورد استقبال قرار میگیرن اما گواهینامه mba هم به دلایلی برای برخی افراد مهم هست.
   شما اگر جزو این افراد هستین شرایط ویژه ای مثل گذراندن فشرده و غیرحضوری و با پرداخت قسطی امکان پذیر هست، که میتونید تماس بگیرید. 🌹

 • سلام خوبین ،
  من چند وقت پیش همین خرید مدرک mba رو سرچ کردم و رفتم و از موسسه *** برای اینکار اقدام کردم. چون وقتش رو نداشتم و گفتن قابل استعلام وزارت علوم هست . اونا هم گفتن خرید مدرک mba امکان پذیر نیست و ما غیرحضوری ثبتنام میکنیم و بدون آزمون میدیم اما مدرک رو دادن بردم اداره گفتن مدرک استعلام نداره میشه بگین چیکار کنم اینا هم پاسخگو نیستن متاسفانه.

  • سلام محمد رضای عزیز
   شما قبل از اقدام به هرکاری باید مشاوره بگیرید و یا کامل جستجو انجام بدید تا آگاهی کامل داشته باشید . اگر جستجو کرده بودید در بخشی با عنوان ( خرید مدرک MBA ) در همین صفحه توضیح داده شده که بدون آگاهی اینکار رو انجام ندید.
   موسسه ای که نام بردید رو چک کردم بنده نمیشناسم و جزو موسسات آموزش عالی ثبت شده در سایت وزارت علوم هم نبود .
   اگر مدرک MBA را نیاز دارید شما در صورت نیاز میتونید بصورت غیرحضوری و فشرده در دوره های ثبت شده در سایت ثبت نام کنید .
   جهت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید